MEESTE VÄIKSE OSAKAALU PÕHJUSED HARIDUSE, TERVISE JA HEAOLU VALDKONNA ÕPPURITE JA TÖÖTAJATE HULGAS

Tellija: Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Periood: 2024

EHW valdkonnad on kasvava tööjõuvajadusega tegevusalad, kus töötab oluliselt rohkem naisi kui mehi. 2023. aastal oli meeste osakaal hariduse tegevusalal 19% ja tervishoius ning sotsiaalhoolekandes vaid 13%. Eesti ei ole erand, kõigis Euroopa riikides on naised nendes valdkondades ülekaalus.

Uuring keskendub meeste motivatsioonile ja takistustele EHW valdkonnas õppimisel ja töötamisel Eestis, tuginedes varasematele uuringutele, sihtrühma intervjuudele ning praegusest olukorrast valdkonnas ülevaate andmisele registriandmete põhjal.

Meeste sisenemist EHW valdkonda mõjutavad mitmed tegurid, peamistena positiivsed eeskujud ja varajane kokkupuude valdkonnaga. Kvantitatiivne analüüs näitab, et õpingute katkestamise määr on eriti kõrge hariduse ja heaolu õppesuundadel, kus meeste seas on see kõrgem kui naistel.

Palgatase jääb EHW valdkonnas üldiselt alla teiste valdkondade palkadele, mis võib mõjutada meeste valdkonnavalikut, püsivust valdkonnas ja rahulolu tööga. Mehed, kes töötavad EHW valdkondades, võivad kogeda positiivset erikohtlemist, kuna nad paistavad silma, neid hinnatakse ja neile pööratakse rohkem tähelepanu.

Uuringu tulemused näitavad, et väike meeste osakaal EHW valdkondades seondub soostereotüüpidega, mis seovad teiste eest hoolitsemise üldisemalt ja seda sisaldava (hoole)töö tööturul traditsiooniliselt naistega. Kogu EHW valdkonnas ei ole ühtlaselt meeste osakaal madal. Naiste osakaal on suurem ametialadel, kus on suurem hooletöö komponent.

Uuringu tulemuste põhjal esitasime mitmeid poliitikasoovitusi, et suurendada meeste osakaalu EHW valdkonnas. Kiireid ja lihtsaid meetmeid selleks pole. Oluline on luua erinevaid radu valdkonda liikumiseks, pakkuda paindlikke haridusvõimalusi, toetada praktilise kogemuse omandamist õppeprotsessis ja tagada konkurentsivõimelised töötingimused ja palgad.